Márciusban került kiírásra a Csabai Könyvbörze logójának megtervezéséről szóló pályázat. Nem is volt kérdés számomra, hogy elinduljak-e a pályázaton – csabai születésű vagyok, itt nőttem fel, rengeteg kedves emlék köt a városhoz. Nagy öröm lenne számomra, ha az általam tervezett logót viszont láthatnám egy helyi eseményen, sőt, esemény sorozaton!
Legtöbb esetben a tervezés nálam jegyzetfüzetben kezdődik. Ötletelek, rajzolom, ami eszembe jut, majd alakítgatom.
Első körben a Csabai Könyvbörze felirat mellé egy kis állatfigurát álmodtam meg. A könyvmoly túl kézenfekvő, a bagoly már-már elcsépelt. Ihletett merítettem Békéscsaba címeréből, és megláttam rajta az oroszlánt. Gondoltam szelidítek rajta egy kicsit, kap egy szemüveget, hogy látszódjon, mennyire szeret olvasni, és tökéletes logója lesz a Börzének. (Később rájöttem, max kabala állata, de logónak nem lett megfelelő verziója)
Miután az olvasó oroszlánt elvetettem, sikerült kiragadnom a pályázati kiírásból, hogy „A logó érzékeltesse, szimbolizálja a Csabai Könyvbörze értékeit”. Ekkor elkezdte körül járni, milyen értéket is közvetít a börze. Jó hangulatú, családias, környezetbarát, hiszen nem sarkall újabb példányok gyártására, új életet kapnak a könyvek, körforgásban maradnak. De ezeknek a vázlatai olyan bonyolultra sikerültek, hogy plakáton grafikaként talán megállnák a helyüket, logóként semmiképp.
Harmadik nekifutásra megpróbáltam azt kiemelni, hogy ami az egyiknek már szükségtelen, az a másiknak kincs, és hogy a börzén kincseket lehet találni. Ez a verzió is megmaradt a füzetem oldalain.
Ezután újra elolvastam a kiírást:
A logó legyen könnyen azonosítható, letisztult, elegáns és markáns
Igazából minden ihletemet sutba vágva elkezdtem firkálgatni (akkor már gépen), és szép lassan kialakult a végleges változatom. Elcsépeltnek éreztem a könyvet, de mással nem igazán lehetett volna érzékeltetni a könyvbörze valódi lényegét. Igyekeztem modern, egyszerű, letisztult formában megvalósítani ezt a grafikát, ami hasonlít a könyvtár logójára is, kapcsolódik hozzá, mégis eltér, és önálló egységet alkot. Mondhatni, erős rokoni szál köti őket össze. Természet közeli, nyugodt, letisztult színeket választottam a logó variációkhoz.
A pályamű beküldését követően következhetett az izgatott várakozás. Szerencsére nem kellett sokat várni, hiszen elég gyorsan elbírálták a beérkező pályázatokat.
Hatalmas öröm és megtiszteltetés volt számomra, amikor április 11-én, a költészet világnapján felhívtak, hogy a beérkezett 35 pályaműből az én logótervemre esett a választásuk!
Az eredmény hirdetésről a Csabai Könyvbörze itt írt a Facebook oldalukon.
A május 20-án megrendezésre kerülő könyvbörzén már személyesen is láthatom a logót a III. Csabai Könyvbörze különböző felületein!